Funny People

  

(Funny People)

23.10.2009




 

quicktime Lukk trailervisningen
 

  • Adam Sandler i Funny People
  • Adam Sandler og Leslie Mann i Funny People

Lukk galleriet

Tittel: Funny People


Original tittel: Funny People


Regi: Judd Apatow


Skuespillere: Adam Sandler, Seth Rogen, Leslie Mann, Eric Bana, Jonah Hill, Jason Schwartzman, Aubrey Plaza, Maude Apatow, Iris Apatow, RZA, Aziz Ansari, Torsten Voges


Manus: Judd Apatow


Produksjonsselskap: Universal Pictures, Sony Pictures Entertainment


Distribusjon: United International Pictures


Genre: Komedie


Språk: Engelsk


Nasjonalitet: USA


Produksjonsår: 2009


Lengde: 2 t. 26 min.


Premiere: 23.10.2009


Sensur: 11 år


I løpet av de siste årene har filmmaker JUDD APATOW bevist at ingenting er hellig når det kommer til komedie, selv ikke middelaldrene jomfrulighet eller uønsket graviditet. Både hans gjennombruddsfilm fra 2005, "The 40-Year-Old Virgin" og oppfølgeren fra 2007, "Knocked Up", fikk mye ros fra kritikere i tillegg til å være solide box-office suksesser. Begge filmene inviterte publikum til å ta del i karakterenes aller mest morsomme, pinlige og smertefulle øyeblikk.

 

I denne tredje filmen som regissør lager Apatow humor av en av de største kampene i en persons liv. Han regisserer ADAM SANDLER, SETH ROGEN og LESLIE MANN i "Funny People", en historie om en kjent komikers nær-døden-opplevelse og hva han gjør med sin nye sjanse. Apatow tar opp et spørsmål som ikke tidligere har blitt fortalt med det som er hans signatur humor: Hvis du fikk en ny sjanse til å gjøre alt på nytt, vil du igjen bli den samme idioten du alltid har vært?

ADAM SANDLER (George Simmons) har hatt enestående suksess som skuespiller, manusforfatter, produsent og musiker.
Sandlers filmer inkluderer de nylige box-office suksessene "Bedtime Stories", "You Don't Mess With the Zohan" og "I Now Pronounce You Chuck & Larry".
Sandler jobber for tiden med filmen "Grown Ups" for regissør Dennis Dugan. Denne filmen handler om fem gode venner som gjenforenes en helg for å feire den Amerikanske nasjonaldagen Forth of July, 30 år etter at de gikk ut fra videregående. Filmen har Kevin James, Salma Hayek, Rob Schneider, Maria Bello, David Spade, Maya Rudolph og Cris Rock i hovedrollene.
Tidligere har Sandler hatt hoverollen i filmer som "Reign Over Me", "Click", "The Longest Yard", "Spanglish", "50 First Dates", "Anger Management", "Punch-Drunk Love", sistnevnte fikk han en Golden Globe-nominasjon for.
Sandler er født i Brooklyn, New York, men vokste opp i Manchester, New Hampshire. Hans første møte med komedie kom i en alder av 17 år da han opptrådte på en komedieklubb i Boston. Fra og med det øyeblikket ble han hektet og opptrådte jevnlig på forskjellige komedieklubber i hele delstaten samtidig som han tok en utdannelse innen Fine Arts fra New York University.
Sandlers produksjonsselskap, Happy Madison Productions, ble stiftet sammen med Jack Giarraputo og har nesten blitt et lite selvgående ministudio som innehar alle aspektene av filmproduksjon. Sandlers komedie album hos Warner Bros. Records har solgt til platinum og har totalt solgt mer enn seks millioner album. For mange år siden lanserte Sandler nettsiden AdamSandler.com som ukentlig blir oppdatert med korte filmer med Sandler og andre ansatte i Happy Madison som utfører sine daglige rutiner.

2009 har vært et travelt år for SETH ROGEN (Ira Wright/Ansvarlig produsent). Tidligere i år hadde Rogen hovedrollen i den mørke komedien "Observe and Report" hvor han spilte mot Anna Faris. Den neste filmen Rogen jobbet med var 3D-animasjonsfilmen "Monsters vs. Aliens" hvor han hadde stemmen til B.O.B. og spilte sammen med Paul Rudd, Reese Witherspoon og Rainn Wilson.
Rogen har stått frem som lederen av en ny generasjon av komedieskuespillere, skribenter og produsenter. Han startet sin karriere med stand-up i Vancouver,Canada, som 13-åring. Etter å ha flyttet til Los Angeles fikk Rogen en birolle i Judd Apatows to kritikerroste komedier for TV "Freaks and Geeks" og "Undeclared". På sistnevnte var han også engasjert som skribent i en alder av 18 år. Kort etter ble han anbefalt å jobbe mot en filmkarriere av Apatow.
I 2005 fikk Rogen en rolle av Apatow i suksesskomedien "The 40-Year-Old Virgin" som åpnet som nummer 1 på i USA og beholdt topplassen i de to neste ukene. Filmen endte med en inntjening på over 175 millioner dollar på verdensbasis og har satt Rogen på kartet som en fremtidig filmstjerne. Rogen var også medprodusent på denne filmen.
I 2007 hadde Rogen en av hovedrollene i komedien "Knocked Up" med Katherine Heigl, Paul Rudd og Leslie Mann. Senere det året kunne vi se Rogen i en annen stor hit, "Superbad". "Superbad" er en semi-selvbiografi han skrev sammen med sin skrivepartner Evan Goldberg. De to var også ansvarlige produsenter på samme film.
2008 var også et hektisk år for Rogen. Dette året startet han med å ha stemmen til Mantis i Oscar-nominerte "Kung Fu Panda" sammen med Jack Black, Dustin Hoffman og Angelina Jolie. Denne filmen har hatt en inntjening på mer enn 626 millioner dollar på verdensbasis. Rogen fulgte umiddelbart opp "Kung Fu Panda" med en annen første plass på inntjeningslistene med action-komedien "Pineapple Express". Denne filmen skrev han sammen med Evan Goldberg og spilte hovedrollen sammen med James Franco og Danny McBride. Den neste filmen han spilte i det året var Kevin Smiths "Zack and Miri Make a Porno" sammen med Elizabeth Banks.
Andre filmer Rogen har spilt i er blant annet "Horton Hears a Who!" og "Drillbit Taylor".
I sitt neste prosjekt, har Rogen hovedrollen i actionfilmen "The Green Hornet". Denne filmen blir regissert av Michel Gondry og Rogen vil igjen samarbeide med sin skrivepartner Evan Goldberg.
Rogen bor for tiden i Los Angeles.

JUDD APATOW (Manusforfatter, regissør og produsent) er ansett som en av de mest ettertraktede komedieskaperne i filmindustrien. Han har vært sterkt involvert i mange av de største komediene vi har sett de siste årene.
Det siste året har vært et veldig travelt år for Apatow med tre store filmsuksesser. Den første var "Forgetting Sarah Marshall" og så kom filmen "Step Brothers".
Umiddelbart etter "Step Brothers" produserte han action-komedien "Pineapple Express". Andre prosjekter Apatow gjorde i fjor var "You Don't Mess With the Zohan" i tillegg til "Drillbit Taylor" med Owen Wilson i hovedrollen.
Apatow ble født i Syosset, New York, og ønsket å bli en profesjonell komiker i en tidlig alder. Allerede på videregående skole hadde han et radioshow og gjorde en rekke intervjuer med komediepersonligheter han så opp til inkludert Steve Allen, Howard Stern og John Candy. Andre intervjuer han gjorde var blant annet av de da ukjente Jay Leno, Jerry Seinfeld og Garry Shandling. Inspirert av dette startet han å utforme sitt eget standup show da han var student på siste året.
Etter en opptreden på HBOs Young Comedians stoppet Apatow med egne opptredener til fordel for å bli manusforfatter. Han startet å skrive for Grammy utdelingene i tillegg til tv-showene til Roseanne og Jim Carrey. Etter dette ble han med å skape "The Ben Stiller Show" hvor han også var ansvarlig produsent. Selv om dette showet ble kansellert etter kun 12 episoder gav det Apatow en Emmy for Outstanding Individual Achievement in Writing in a Variety or Music Program. Rett etter denne prisen sluttet Apatow seg til The Larry Sanders Show i 1993 som skribent og produksjonskonsulent. Han ble senere en av de ansvarlige produsentene og regisserte en episode i showets siste sesong.
Apatow er kanskje mest anerkjent for sitt arbeid som produsent og tekstforfatter på noen av dem mest kritikerroste tv-showene. Han var ansvarlig produsent på serien ?Freaks and Geeks? som hadde premiere i tv-sesongen 1999-2000. Han skrev og regisserte flere av seriens episoder som fortsatt er en stor suksess på DVD, selv etter at showet har sluttet å gå på tv.
Andre serier han har jobbet med er blant annet den animerte serien "The Critic" hvor han var innleid produsent og han skapte serien "Undeclared".
Etter ønsket om å jobbe på det store lerretet hadde Apatow sin debut som spillefilmregissør i 2005 med suksesskomedien "The 40-Year-Old Virgin", som ble fulgt opp av "Knocked Up" og "Superbad".
Apatow har også vært produsent på "The Cable Guy", "Anchorman: The Legend of Ron Burgundy". Han var ansvarlig produsent på "Kicking&Screaming" og var med å skrive "Fun With Dick and Jane". Han var også produsent og medforfatter på "Walk Hard: The Dewey Cox Story".


Offisiell hjemmeside

Funny People